אלרגנים במזון – הבדיקות המגינות עליכם מפני מזון אלרגני

אלרגיות למזון נפוצות ביותר, ולוקים בהן כ-7% מן הילדים מתחת לגיל 3 וכ-2% מן הילדים והמבוגרים מעל גיל זה. אלרגיות למזון יכולות לגרום לתגובה אלרגית מן הקלה ביותר, כגון פריחה מקומית או גירוי באף, דרך תגובות קשות כגון קוצר נשימה, גרד בכל הגוף (אורטיקריה) או הקאות ושלשולים, ועד לתגובות חמורות ומסוכנות כגון הלם אנפילקטי ולעיתים אף מוות. בשנים האחרונות מחייב משרד הבריאות את יצרני המזון לסמן באופן ברור על גבי מוצריהם מספר אלרגנים נפוצים, ורוב היצרנים הפועלים בארץ מקפידים על כך ומכבדים את התקנות.

כיצד תוכלו לוודא שאתם מסמנים נכון את מוצריכם? בדיקות מעבדה לאיתור אלרגנים באות לעזרתכם.

אלרגנים במזון

 

מהם אלרגנים? 

אלרגן הינו כל חומר הגורם לתגובת-יתר של המערכת החיסונית, אם מסיבות תורשתיות ואם בשל חשיפה לחומר. כאשר מערכת החיסון של גופנו פוגשת לראשונה את האלרגן, היא מזהה שאינו שייך לגופנו ומייצרת נגדו נוגדנים לשם הגנה על הגוף. במצב של אלרגיה, המערכת למעשה מתבלבלת ומגיבה באגרסיביות כלפי חומר שאינו מסוכן לגוף ואינו גורם לתחלואה. תגובה זו גוררת תופעות לוואי בדרגות חומרה שונות, מה שמחייב את האדם הסובל מן האלרגיה להימנע ככל הניתן ממגע או צריכת החומר האלרגני. למרבה הצער, במקרים רבים קשה לאדם הסובל מן האלרגיה לזהות באילו מוצרי מזון או מנות נמצא החומר שאליו הוא אלרגי. לשם כך פרסם משרד הבריאות תקנות המחייבות את יצרני המזון לסמן את אותם האלרגנים הנפוצים ביותר על גבי אריזות המזון של מוצריהם. כדאי לדעת כי התקנות אינן חלות אך ורק על מוצרי מזון, אלא גם על מוצרי קוסמטיקה והגיינה, תוספי תזונה, משקאות אלכוהוליים, מזון לבעלי חיים ותרופות, שגם בהם יכולים להופיע מרכיבי המזון האלרגניים.

 

סימון אלרגנים במזון

יצרני המזון נדרשים להכניס אזהרות על גבי תוויות מוצרים באופן בולט וברור אם המוצרים מכילים אחר אלרגנים שונים ובהם  – ביצים, חלב, גלוטן, סויה, שומשום, אגוזי לוז, בוטנים ואחרים. אין חובה לסמן את כל סוגי האלרגנים האחרים כגון סולפיט, צנוברים, קוקוס, פקאנים או חרדל , אך יצרנים נבונים המעוניינים להגן על עצמם משפטית נוהגים לסמן גם אותם ואלרגנים נוספים, כדי להתריע בפני לקוחותיהם על כך שהמוצרים עלולים להכילם ולאפשר להם להגן על בריאותם. 

כיצד יכולים היצרנים לדעת בוודאות אם מוצריהם מכילים או שאינם מכילים את האלרגנים המובילים? לשם כך קיימות מעבדות המבצעות בדיקות אלרגנים במוצרי מזון. 

 

איסור מזון אלרגני

בדיקת אלרגנים למזון וביצוע בדיקת גלוטן

כחלק מבקרת האיכות המתבצעת על ידי יצרני מזון בתהליך ייצור מוצריהם, ובמטרה להגן על הצרכנים ולהבטיח את בריאותם, מתבצעות גם בדיקות מעבדה לאיתור אלרגנים במוצרים. הבדיקות מתבצעות בדרך כלל מחוץ למפעל הייצור, במעבדות מזון ייעודיות המתמחות בבדיקות מסוג זה, זאת בשל כובד האחריות לבריאות הציבור ובשל מורכבות וכמות הבדיקות הנדרשות. 

בישראל יש כיום מספר מעבדות העוסקות בכך, אך מגוון בדיקות האלרגנים הגדול ביותר מתבצע באמצעות מעבדת מילודע & מיג"ל מבית Merieux NutriSciences, חברת המעבדות מהמובילות בעולם, (ראה הטבלה הר"מ של האלרגנים הנבדקים באמצעות מעבדות מילודע).

מילודע,  שהינה מעבדה מוסמכת על ידי רשות המעבדות ועומדת בתקן האיכות 17025 ISO, מוכרת על ידי משרד הבריאות ואף מסייעת למשרד הבריאות בבדיקות אלרגנים שונות. הבטחת האיכות של מילודע עומדת בתקנים המחמירים ביותר המקובלים באירופה ובארה"ב  ביצוע הבדיקות במעבדה זו יבטיח לך, יצרן או יבואן המזון, תשובה מדויקת, מהירה ובהתאם לרגולציה ותקנים הנדרשים.

 

 אנו שמחים לבשר על קבלת הכרות משרד הבריאות לבדיקות האלרגנים המבוצעות במילודע. קבלת תוצאות תוך 2 ימי עבודה!

 

 אלרגנים הנבדקים במעבדת מילודע בישראל ומוכרים גם ע"י משרד הבריאות וגם בעלי הסמכה לתקן איכות ISO 17025:

 

בדיקות אלרגנים

בדיקות אלרגנים בהסמכה המבוצעות במעבדות קבוצת מריו באירופה:

 

בדיקות אלרגנים קבוצת מריו