גודל טקסט:
א א א
שינוי צבעי האתר:
מקשי קיצור
?

לחיצה חוזרת ונשנית על המקש Tab תעביר אתכם בין הקישורים והאזורים השונים בעמוד.

הפעלת מקשי הקיצור תלויה בדפדפן שבו אתם משתמשים:

ב Internet Explorer ובChrome ובגרסאות ישנות של Firefox: לחצו על מקש Alt ועל מקש המספר או האות על-פי הרשימה. ב Firefox 3 ומעלה: לחצו על המקשים Alt + Shift + המספר או האות.

S - עבור לתוכן העמוד
1 - עמוד הבית
2 - חיפוש
*8563 כניסת לקוחות התחבר

חדשות ועדכונים

סלמונלה יכולה לזהם מים ומזון באמצעות מגע עם מים

23 יולי, 2018

עד כמה זיהום סלמונלה עלול להיות מסוכן לבריאות האדם ?

על פי הסוכנות האירופית לבטיחות מזון (EFSA), סלמונלה הוא חיידק אשר יכול לגרום למחלה במגע עם מזון או מים מזוהמים. המחלה, הנקראת סלמונלוזיס, ניתנת להעברה בין בעלי חיים ובני אדם.

בדו"ח השנתי שלה על zoonosis, zoonotic, EFSA קובע כי סלמונלה היא הגורם הראשון להתפרצויות מחלה (כולל התפרצויות waterborne) באיחוד האירופי. בשנת 2016 דווח על 1,067 התפרצויות סלמונלה. יתר על כן, עם 94,530 מקרים בשנת 2016, סלמונלוזיס היא המחלה השנייה המדווחת ביותר Foodborne באיחוד האירופי.

 

על פי ארגון הבריאות העולמי (WHO), מי ששותה מים או אוכל מזון המזוהם על ידי סלמונלה עלול לפתח את הסימפטומים הבאים: חום, התכווצויות בטן, שלשולים, בחילה ולפעמים הקאות. מחלה זו מתרחשת בדרך כלל מ 6 עד 72 שעות לאחר הזיהום ונמשכת 2 עד 7 ימים. חיידקי סלמונלה יכולים להשפיע על המערכת החיסונית של קשישים ותינוקות ולגרום להתייבשות, לאשפוז ולמוות. בכל שנה, 550 מיליון מקרים של זיהום סלמונלה מדווחים בעולם (כמעט 1 מתוך 10 אנשים) ו 33 מיליון חיים בריאים הולכים לאיבוד.

 

איך סלמונלה מזהמת מים?

לעתים קרובות אנו שומעים על סלמונלה המזהמת מוצרים מן החי, הגילוי הוא שמים ומזון גולמי כגון פירות וירקות גם הם אינם חסינים מפני סיכון זה.

זנים של סלמונלה חיים במעיים של בני אדם וחיות . הם מגיעים בעיקר באמצעות בשר ומוצרים מן החי. עם זאת, הם עשויים גם להגר לקרקע ולמים

 

על פי המרכז לבקרת מחלות ומניעתן בארה"ב, פסולת מזוהמת יכולה להיכנס למים עם הסתברות גבוהה יותר במקומות בהם קיימת צפיפות ביוב, מערכות ביוב שאינן פועלות כראוי, זיהום מים מזוהמים וזרמים חקלאיים. חיידקי סלמונלה נמצאים בכל מקום והם יכולים לשרוד במים מספר חודשים.

לכן, מזונות כגון פירות וירקות יכולים להיות מזוהמים בגלל השקיה במים נגועי סלמונלה. שתיית מי ברז או שתיה מבארות פרטיות עלולה גם היא להיות מסוכנת.

 

באילו אמצעי זהירות ניתן לנקוט כדי למנוע זיהום ומים?

לדברי ארגון הבריאות העולמי, מפעלי מזון חייבים לוודא שהם משתמשים במים בטוחים. לדוגמה, מגדלי פירות וירקות צריכים להעריך ולנהל סיכונים במי ההשקיה, ואיכות המים.

המומחים של EFSA קובעים כי יצרני המזון והיצרנים צריכים:

  • לציית לנהלי ייצור טובים (GMP)
  • לציית לקודים המומלצים של נהלים ומדריכים כגון הנחיות קודקס.
  • ליישם שיטות חקלאיות טובות (GAP), בעיקר לגבי אספקת מים.
  • להקדיש תשומת לב מיוחדת לבחירת מקורות המים להשקיה
  • להימנע מחדירה של מי שפכים מזוהמים.

 

במקרה של זיהום סלמונלה, ניתן ליישם, בין היתר, את הפעולות הבאות:

  • מערכות ניקוז יעיל
  • טיפול במים
  • בדיקה תקופתית של אינדיקטור E. קולי מיקרו אורגניזם לזיהום צואתי.

רוצה לדעת יותר על סיכוני סלמונלה?

בBlue Paper 2018  של קבוצת Mérieux NutriSciences, תוכלו לקבל מידע מעמיק על סלמונלה עם מידע על מוצרים התורמים חשיפה, סיכונים קשורים, מניעה, אירועים חשובים בשנת 2017, RASFF ייחודי (מערכת התראה מהירה מזון ו Feed) נתונים סטטיסטיים, נורמות רגולטוריות ועוד. מידע רב על מזהמים אחרים מטריצות מזון, עם מידע על הסיכונים הכרוכים ונתונים סטטיסטיים RASFF.

לקבלת 2018 BLUE PAPER  יש ללחוץ על הקובץ המצורף מטה

מסמכים מצורפים
לחץ להורדה Blue Paper 2018.pdf 182.0 Kb
 

ניתן גם ליצור קשר ולקבל מענה גם דרך
Collections.il@mxns.com

כל הנתונים האישיים יעובדו על ידי בקר הנתונים של מעבדות מילודע מקבוצת MXNS, כדי לענות לבקשתך. הנתונים שלך עשויים להיות מועברים לאחת או יותר ממעבדות הקבוצה הנמצאת או לא נמצאת בתוך האיחוד האירופי, במקרה הצורך, על מנת לסייע ולטפל בבקשתך

יש לך את הזכות לגשת לנתונים שלך, לבקש תיקון, למחוק, או להגביל את העיבוד . תוכלו לממש את זכות זו על ידי שליחת הבקשה שלך בדוא"ל אל: info.il@mxns.com

הודעתך נשלחה בהצלחה